strona główna  |  mapa serwisu

Nie daj się grzybicy!

jak zapobiec grzybicy

Grzybicy stóp można zapobiec. Najważniejsza jest higiena. Ale to nie wszystko. Nawet najbardziej zadbane stopy są narażone na grzybicę. Jeżeli spędzasz całe dnie w dusznym, wilgotnym pomieszczeniu, w tej samej parze butów, ryzyko grzybicy stóp zdecydowanie rośnie.

Co więcej grzybica bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Wystarczy, że jedna osoba zachoruje, a wszyscy w jej otoczeniu są zagrożeni. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a w przypadku zakażenia szybkie leczenie.

Jak zapobiec grzybicy?

Pamiętaj o butach

Ogromny wpływ na ryzyko zarażenia grzybicą mają buty. Obuwie powinno być dobrane odpowiednio do rozmiaru stopy. Za małe, uciskające buty nie tylko powodują otarcia naskórka, ale zwiększają też wilgotność stóp. Noszenie tych samych butów przez kilka dni z rzędu również może okazać się szkodliwe. Jeżeli masz kilka par butów, zmieniaj je. A w sklepie, mierząc buty, pamiętaj o skarpetach, które uchronią Cię przed grzybicą.

Używajcie osobnych ręczników

Ręcznik, którym po kąpieli wyciera ciało osoba zakażona, to wymarzone środowisko dla chorobotwórczych grzybów. Wilgoć, jaka się na nim utrzymuje, stwarza grzybicy doskonałe warunki do rozwoju. Co więcej powstała grzybnia bardzo łatwo może się przenieść na ciało innego domownika. Dlatego tak istotne jest korzystanie z odrębnych ręczników.

Krótkie paznokcie bez grzybicy

Czasem prawdziwa błahostka może spowodować grzybicę na Twoich stopach. Jeżeli jeden z domowników jest zakażony i niedawno obcinał paznokcie, dla bezpieczeństwa swoich stóp użyj innych nożyczek, a jeżeli macie jedną parę opłucz je we wrzącej wodzie.

Duże ryzyko zakażenia grzybicą istnieje również w gabinetach kosmetycznych. Pedicure pomoże Twoim stopom, ale po powrocie pamiętaj o dokładnym przemyciu i osuszeniu stóp.

Nie udało Ci się zapobiec grzybicy? Działaj!

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © grzybica.org.pl
Ostatnia modyfikacja 27.04.2009 Zdrowe Pomysły