strona główna  |  mapa serwisu

Czym jest grzybica stóp?

grzybica stóp

Panuje przekonanie, że zadbane stopy nie są narażone na grzybicę. Niestety, nawet najbardziej higieniczny tryb życia może nie uchronić stóp przed grzybami. Grzybica atakuje znienacka. Jest tam, gdzie pracujemy i tam, gdzie chcemy zadbać o swoją kondycję.

Jak można zarazić się grzybicą stóp

Grzybicą można się zarazić w banalny sposób. Rozprzestrzenia się w miejscach, które są ciepłe i wilgotne. Szczególnie zagrożone są osoby aktywne zawodowo, które większość dnia spędzają w ściśle przylegających do stóp, nieprzewiewnych butach. Znakomite warunki dla grzybicy panują też w internatach, akademikach, ale też na basenach czy siłowniach. Można się zarazić nawet przez chodzenie boso po dywanie, po którym wcześniej chodziła zarażona osoba. Czasami wystarczy jedno wyjście na basen czy siłownię, a nawet przymierzanie w sklepie butów, które mierzyła wcześniej chora osoba czy użycie jej ręcznika.

Grzybica stóp nabrała dziś wymiaru choroby społecznej. Dotyka bowiem od 15 do 30 procent społeczeństwa. Łatwość zakażenia i bagatelizowanie przez chorych jej objawów utrudniają walkę z chorobą. Zarażeni bardzo często zapominają, że nie lecząc grzybicy narażają swoich bliskich na tę przykrą dolegliwość.

Grzybica stóp jest też istotnym problemem wśród sportowców. Ze względu na bardzo aktywny tryb życia i częsty kontakt publicznymi prysznicami i siłowniami często trudno im uniknąć zakażenia.

Sprawdź, czy masz objawy grzybicy!

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © grzybica.org.pl
Ostatnia modyfikacja 27.04.2009